close
Dé recensiesite over jeugdliteratuur
10+

In quarantaine bij een akelige tante- Pestbloemen van Mats Strandberg

‘Pestbloemen’ van Mats Strandberg, illustraties Elin Sandström, vertaling Femke Muller, uitgeverij Blauw Gras, 14+

De young adult roman Pestbloemen speelt aan het begin van de achttiende eeuw en is een van de eerste uitgaven van de nieuwe uitgeverij Blauw Gras van kinderboekenschrijver Edward van de Vendel. Een wat bevreemdend project van een uitgeverij die zich juist niet in de geschiedenis, maar in hedendaagse thema’s zegt te willen specialiseren. Het aardige is dat de uitgever bij ieder boek een korte verklaring geeft (dat mag best navolging krijgen). Volgens Van de Vendel gaat Pestbloemen over actuele vraagstukken, zoals de omgang met een epidemie, machtsmisbruik en godsdienst. Een curieuze uitleg, want veel historische romans refereren aan dit soort onderwerpen en de link tussen de pest en corona is wat vergezocht.

Pestbloemen speelt in Zweden tijdens de periode van de zwarte dood. De moeder van Magdalena en haar zusje is aan de ziekte overleden en hun vader stuurt ze naar een tante op het platteland, waar de epidemie nog niet heerst. De tweelingzus van hun moeder blijkt een zwaar religieuze en akelige cruela die de zussen opsluit en slecht behandelt. Magdalena raakt in de ban van de mysterieuze stiefzoon van de tante die op de zolderetage lijkt te bivakkeren en met wie ze geheime afspraakjes heeft. Haar zusje raakt juist geïndoctrineerd door de dogmatische tante en gaat haar godsdienstfanatisme delen.

De bekende Zweedse schrijver Mats Strandberg, die een voorkeur heeft voor horror, maakt er een beklemmend en spannend epos van dat met recht een gothic novel wordt genoemd. Die toon wordt mede gezet door de duistere illustraties, waarvan er best wat meer in het boek hadden mogen staan. De tante lijkt wat eendimensionaal neergezet in haar strengheid, maar de geheimen die ze met zich mee blijkt te dragen, maken dat ongedaan. De verwijdering tussen de beide zusjes, die zo’n sterke band hadden, is onthutsend maar ook daar laat Strandberg het niet bij. Magdalena zweeft een tijdje op het randje van de dood en dat is magnifiek beschreven.

Pestbloemen maakt boos, vanwege de benepen moraal en de hypocrisie van de godsdienstfanaten. De familiegeheimen die gaandeweg heel gedoseerd worden ontrafeld zijn fascinerend en de puzzelstukjes passen op een verrassende manier in elkaar. Een in een meerdere opzichten koortserig en fascinerend boek, maar dus wat typisch om juist hier je nieuwe uitgeverij mee in de markt te zetten.

Tags : doodFamiliejeugdboekLiefde en vriendschapmoederoudersreligierouwSpanning en avontuurvaderziektezweden